1/3 Polaków nie chce się pracować, kiedy ich koledzy w pracy się obijają. Co jeszcze wkurza nas u współpracowników?

1/3 Polaków nie chce się pracować, kiedy ich koledzy w pracy się obijają. Co jeszcze wkurza nas u współpracowników? fot. Pheelings media / Shutterstock.com

Nie jest żadną tajemnicą prawda, że warto dobrze żyć z ludźmi, z którymi pracujemy. Choć – co też tajemnicą nie jest – nie zawsze jest to łatwe. Emocje nieraz biorą nad nami górę, kiedy zderzamy się z innym systemem wartości czy podejściem do samej pracy. Jak wynika z badania Preply, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, wynika, że choć większość z nas ceni relacje ze współpracownikami, aż 76 proc. Polaków przyznaje, że dają im się we znaki negatywne skutki ich zachowań.

Nie wszyscy mają szczęście mieć dobre relacje w pracy. A nawet jeśli staramy się dbać o dobrą atmosferę, nie zawsze mamy świadomość, jak nasze zachowania na nich wpływają, np. te związane choćby z wykonywaniem obowiązków. Tak jak i my przychodzimy do pracy z bagażem emocjonalnym, obarczeni doświadczeniem życiowym, tak jak i ich odczucia, reakcje są związane z ich przeszłością i przekonaniami o sobie oraz o świecie, które nabyli w przeszłości i nabywają dziś. 

Jak wynika z badania pt. „Polacy w pracy – w kontekście przejawianych zachowań” przeprowadzonego w 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia, w którym wziął udział 1 tys. naszych rodaków w wieku 18-65 lat, większość z nas docenia kontakt z kolegami i koleżankami w pracy. Jednak przynajmniej jedna osoba na dziesięć nie darzy sympatią swoich współpracowników (zadeklarowało tak 13 proc. ankietowanych). Niebagatelne znaczenie mają dla nas też ich zachowania w pracy, które postrzegamy jako negatywne. Ponad 3/4 Polaków przyznaje, że odczuwa ich skutki. A co nas najbardziej wkurza?

Plotkowanie, narzekanie, uchylanie się od obowiązków to najczęściej wymieniane przyczyny niechęci

– czytamy we wspomnianym badaniu.

Polacy w pracy. Co nas denerwuje we współpracownikach i jak to na nas wpływa?

Do atmosfery w pracy przykładamy dużą wagę. Ponad połowa badanych twierdzi, że praca jest istotnym elementem ich życia oraz czerpie z niej satysfakcję (kolejno: 59 i 54 proc.). Co jednak najbardziej negatywnie wpływa na naszą motywację?

Ponad 1/3 Polaków (34 proc.) przyznaje się do tego, że kiedy obserwują innych, jak ci migają się od obowiązków, sami są mniej produktywni.

Na naszą motywację i produktywność wpływają też: lenistwo innych (32 proc.), donoszenie na współpracowników (28 proc.), brak szacunku (28 proc.) czy ignorowanie współpracowników (27 proc.).

Niedobrze na nasze samopoczucie oddziałują również takie zachowania jak:

  • donoszenie na współpracowników (44 proc.),
  • unikanie wykonywania obowiązków (42 proc.),
  • brak szacunku (41 proc.),
  • lenistwo (39 proc.),
  • plotkowanie (39 proc.).

Trudno nie zgodzić się, że takie zachowania są zwyczajnie uciążliwe. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy odhaczamy taski jeden za drugim i jednocześnie widzimy, że ktoś robi coś po łebkach albo wyraźnie ignoruje swoją pracę, od której np. zależą nasze zadania. I jeszcze nikt inny nie zwraca na to uwagi! Bywa, że rodzi to w nas poczucie niesprawiedliwości, budzi złość. A to nie są dobrzy doradcy tak w pracy, jak i w budowaniu relacji.

Plotkowanie także nie należy do zachowań, które poprawiają atmosferę – zwykle tworzy napięcie, moźe powodować zamartwianie się oraz wzmagać poczucie lęku czy braku stabilizacji. 

A z jakimi negatywnymi zachowaniami w pracy mamy styczność najczęściej?

Nie będzie to dużym zaskoczeniem. Polacy już dawno przypięli sobie łatkę marud. To właśnie narzekanie znalazło się na pierwszym miejscu wśród uciążliwych zachowań współpracowników – wymieniła je połowa badanych. A na co narzekamy?

Okazuje się, że Polacy zawsze potrafią znaleźć powód, by nieco pozrzędzić. 9 proc. osób zapytanych o najczęstsze przyczyny narzekań ich kolegów wskazało na… wszystko. Głównym tematem niezadowolenia są jednak zarobki (33 proc.). W dalszej kolejności – szefostwo i firma (9 proc.), a tuż za nimi plasuje się nadmiar pracy (8 proc.)

– dowiadujemy się z badania.

Cóż, ciekawe, ile z osób, którym nie podoba się słuchanie marudzenia innych, też narzeka w pracy?

Poza dzieleniem się niezadowoleniem równie często w pracy zderzamy się z plotkowaniem (49 proc.).

A poza tym jesteśmy świadkami:

  • lenistwa (30 proc.),
  • zawiści (27 proc.),
  • unikania obowiązków (25 proc.),
  • ignorowania współpracowników (23 proc.),
  • donoszenia na współpracowników (22 proc.),
  • nadmiernej rywalizacji (22 proc.),
  • braku szacunku (22 proc.),
  • spóźnialstwa (21 proc.),
  • braku poczucia humoru (18 proc.),
  • nietolerancji (17 proc.),
  • małomówności (15 proc.).

Jaki jest więc idealny współpracownik?

Infografika z badania "Polacy w pracy – w kontekście przejawianych zachowań"
fot. materiały prasowe

Taki, który jest uczciwy, rzetelny i sumienny oraz angażuje się w powierzone obowiązki. U współpracowników cenimy pozytywne nastawienie, otwartość, szczerość, komunikatywność, profesjonalizm, poczucie humoru, lojalność, punktualność i wsparcie, jakie nam dają. Niestety, oczekiwania nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Patrząc na powyższą infografikę, śmiało można stwierdzić, że potrzeba nam w pracy nieco więcej dowcipu i luzu. Pamiętajmy tylko, żeby żartów z miejsca pracy nie pomylić z narzekaniem.

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze