Kto pracował w biurze, ten w cyrku się nie śmieje. Ale może zostać Alpaką Biznesu

Kto pracował w biurze, ten w cyrku się nie śmieje. Ale może zostać Alpaką Biznesu fot. CANAL+ / The Office PL, 3. sezon

Siedleckie biuro ze zgrają nieprzewidywalnych pracowników wróciło na ekrany. W „The Office PL” tym razem zmierzymy się z tematami, które boomerzy nierzadko nazywają wymysłami, a o które młode pokolenie walczy jak Darek w rekonstrukcji bitwy pod Miechowem. W razie wątpliwości – z całkowitym oddaniem.

Chociaż pracę wybieramy sami, naszych szefów i współpracowników, jak i rodziny, już niekoniecznie. Łączy ich jeszcze więcej, bo tak jak z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, tak z pracy najlepiej się wychodzi. Ta „rodzinna atmosfera” w biurze to znany temat żartów, który jasno mówi o tym, iż za biurkiem i przed monitorem, może być równie „gorąco” jak podczas spędu w gronie najbliższych. Wiecie, takiego na którym wujek Darek polewa wódeczkę z hasłem „ze mną się nie napijesz” wypowiedzianym spod sumiastego wąsa (jeszcze nie odklejony po udziale w spotkaniu grupy paramilitarnej), a ciocia Bożenka pyta się głośno, czym my właściwie się zajmujemy i kiedy pojawią się dzieci. Ona oczywiście ich nie będzie bawić, ani rodzić. Ale przecież to już czas najwyższy, bo lata lecą, a – jak przystało na asa w dziale handlowym – ciocia potrafi liczyć.

Nasze szefostwo oraz koledzy i koleżanki mogą być równie upierdliwi, nieznośni i niereformowalni. Ale, ale… sami pewnie też nie jesteśmy kryształowi. W końcu każdemu zdarza się coś palnąć bez zastanowienia. Problem pojawia się wtedy, kiedy zdarza się to częściej niż rzadziej jak Michałowi z „The Office PL”, szefowi słynnej Kropliczanki.

W 3. sezonie „The Office PL” biuro żyje rynkiem pracy

„The Office PL”, czyli serial CANAL+ na licencji słynnej produkcji Ricky’ego Gervaisa i amerykańskiej wersji ze Stevem Carellem w roli głównej, doczekał się już 3. sezonu. W nowej odsłonie spotkamy ponownie znane nam postaci m.in. Michała, Patrycję, Darka, Asię, Adama, Łukiego, Lewana i Gosię. Do starych wyg, które niejedno już widziały, dołącza Kasia z HR. Co, jak co, ale w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi w Kropliczance jest co robić. Zwłaszcza że do Siedlec, gdzie położone jest tytułowe biuro, dociera wraz z wizytami Patrycji smak życia wielkiej Warszawy. A tam wszystko jest bardziej, mocniej, szybciej jak przystało na stolicę. 

3. sezon „The Office PL” żyje tematami, którymi dziś żyje też rynek pracy. Kultura organizacyjna oparta o inkluzywność, równość i różnorodność to znak rozpoznawczy nowoczesnych organizacji. A do miana takiego miejsca aspiruje biuro Kropliczanki. Niestety, na drodze do mety jest trochę przeszkód. Od czego by tu zacząć? Łuki wylądował w pace. Michał bagatelizuje problemy związane ze zdrowiem psychicznym, a także – wraz z Darkiem – nachalnie interesuje się niebinarnym asystentem Patrycji. A jakby tego było mało, nasz ukochany Holc zdaje się coraz lepiej specjalizować w osaczaniu swojego zespołu i przetrzymywaniu pracowników w biurze wbrew ich woli pod przykrywką choćby świątecznej celebracji. Przekraczanie granic to chleb powszedni w Kropliczance. I nawet ilość butelkowanej przez nich wody nie jest w stanie sprawić, aby ten nie stanął w gardle. Cóż, kto pracował w Kropliczance, ten w cyrku się nie śmieje.

Żeby przetrwać w biurze, bądź jak Alpaka Biznesu

Na szczęście, na pokładzie siedleckiego biura Michał nie jest sam na posterunku. Pośród nieokrzesanych współtowarzyszy pracowniczej niedoli znajdziemy też prawdziwe perły czy raczej alpaki. Asia, Adam, Lewan czy Kasia mogliby stanąć w wyścigu o miano Alpaki Biznesu. 

Czym takie pracownicze zwierzę się charakteryzuje? Przede wszystkim potrafi dostosować się do różnych warunków i dba o dobre samopoczucie innych ludzi. Obdarza uśmiechem (trudno, że czasem przez zaciśnięte zęby), pomoże i sprawi, że twój dzień będzie po prostu lepszy. Alpaka Biznesu to nie tylko „dobry duszek” biura, a także osoba zapewniająca nam unikalne doświadczenia. To po prostu ktoś, kto wnosi do zespołu nową perspektywę i potrafi uwzględnić punkt widzenia innych. A poza tym współpracuje z zespołem, dba o niego, nie dominuje. Jako zwierzę stadne, rozumie, jaka wartość kryje się w grupie. Jak mówi Kasia z HR, nowy nabytek Kropliczanki:

W świecie Alpak Biznesu, nie ma wyścigu szczurów.

Zostań Alpaką Biznesu – konkurs CANAL+ i RocketJobs.pl

Być może w twoim biurze też kryje się taka alpaka – puchata, miła, nie zawsze rzucająca się w oczy. Teraz nadszedł czas, by ją zauważyć. Michał Holc, szef Kropliczanki, zadba o to, by właściwie docenić pięciu pracowników, którzy dają z siebie wszystko (poza wełną na czapki i swetry). Jak wziąć udział w konkursie? Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie poniżej:

„The Office PL” – 3. sezon już w CANAL+ online

Biuro Kropliczanki jest jak polski rynek pracy w krzywym zwierciadle: szef-idiota, ciekawscy współpracownicy, niepoprawne żarty, których nikt nigdy nie powinien powiedzieć i usłyszeć, obietnice bez pokrycia i nadgodziny, za które nie możesz liczyć nawet na uścisk dłoni prezesa, bo ten nie wie że istniejesz. Każdy pracownik, który spędził choć chwilę w biurze, dostrzeże bliskie mu sytuacje, bo w tej wizji „januszexu” rodem z Siedlec jest parę ziarenek prawdy. 3. sezon „The Office PL” pokazuje jednak, że zmiany w podejściu do pracownika i przyjrzenie się bliżej kulturze organizacyjnej są konieczne. Nawet jeśli wymagają ofiar, nie tylko w rekonstrukcji bitwy.

Redaktor naczelna RocketSpace.pl

Od ponad dekady działa w mediach. Publikowała w "Polityce", "VICE" czy "Dzienniku Zachodnim". Przez wiele lat pełniła funkcję szefowej serwisu Rozrywka.Blog w Grupie Spider's Web. Na bieżąco śledzi trendy społeczne i wiadomości popkulturowe. W myśl tego, że "wszystko jest połączone", interesuje ją interdyscyplinarne podejście do zjawisk.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze