Facebook i Google tracą swój blask. Giganci już nie na szczycie listy Glassdoor

Facebook i Google tracą swój blask. Giganci już nie na szczycie listy Glassdoor

Jak podaje Glassdoor, wielkie firmy technologiczne jak Facebook i Google przestały plasować się w pierwszej dziesiątce najlepszych miejsc do pracy w USA. W tym roku na pierwszym miejscu znajduje się firma HubSpot, a zaraz po niej Bain & Co. oraz DocuSign.

Facebook i Google tracą swój blask

Glassdoor rokrocznie wydaje ranking, w którym wskazuje najlepsze miejsca do pracy. Facebook przez ostatnie 10 lat utrzymywał w nim bardzo wysoką pozycję. Trzykrotnie zajmował pierwsze miejsce, ale dopiero w tym roku wypadł z pierwszej dziesiątki i zajął dopiero 23. miejsce. Jest to najniższa pozycja firmy Zuckerberga od czasu debiutu w 2011 roku. Jeszcze w zeszłym roku znajdowała się na siódmej miejscu na liście. Niemniej pracownicy bardzo cenią sobie pracę w tym miejscu. Jak anonimowo wskazuje jeden z nich: – Żaden dzień nie jest taki sam. Dostaję wymagające wyzwania, pracując w otoczeniu najlepszych i najbystrzejszych umysłów.

Z wyników rankingu niezadowolone również może być Google. Podobnie jak Facebook, przez ostatnie lata znajdował się w pierwszej dziesiątce, zajmując nawet pierwsze miejsce w 2015 roku. W tegorocznym zaś zestawieniu nie może się pochwalić takim wynikiem, ponieważ uplasowało się dopiero na 11. miejscu.

Brak miejsca na Amazon

Z kolei nie szokuje w zestawieniu brak Amazonu. Firma Jeffa Bezosa nigdy nie słynęła z najlepszej kultury pracy i zawsze oszczędzała, chociażby na wystroju wnętrz (pierwsze biurko CEO amerykańskiego przedsiębiorstwa zostało zrobione z drzwi). Z pewnością znaczenie ma tutaj fakt, że – zdaniem niektórych pracowników – Amazon stara się omijać przepisy dotyczące BHP w Stanach Zjednoczonych, aby unikać odpowiedzialności za wypadki w pracy i zaniżać ich liczbę. Jesteśmy ludźmi, nie robotami – głosiło hasło strajkujących niedawno pracowników firmy, o czym pisaliśmy tutaj.

Jak zatem prezentuje się pierwsza dziesiątka najlepszych miejsc do pracy w USA? Wbrew temu, co wszystkim mogłoby się wydawać, występują tam mniej znane firmy, niż wiodący do tej pory prym tzw. „giganci Doliny Krzemowej”:

  1. HubSpot
  2. Bain & Company
  3. DocuSign
  4. In-N-Out Burger
  5. Sammons Financial Group
  6. Lawrence Livermore National Laboratory
  7. Intuitive Surgical
  8. Ultimate Software
  9. VIPKid
  10. Southwest Airlines

Protesty pracowników Facebooka i Google’a

Ten rok nie był dobry dla Facebooka i Google’a, dlatego też wyniki zestawienia nie mogą dziwić. Zewnętrzne problemy obydwóch firm, znalazły swoje odzwierciedlenie w niezadowoleniu pracowników. Ta pierwsza mierzyła się z protestami ze strony pracowników, kiedy zdecydowano o tym, że przestanie weryfikować reklamy polityczne. Z kolei w Google wybuchło wewnętrzne niezadowolenie, gdy okazało się, że firma zaangażowała się we współpracę z Pentagonem w ramach programu „Project Maven”.

Miała ona tworzyć algorytmy, które interpretują obrazy wideo z dronów i poprawiają ich namierzanie. – Uważamy, że Google nie powinien się zajmować wojną – Pod tak zatytułowanym listem podpisało się wówczas ponad 3 tys. pracowników. Dzięki tej interwencji gigant obiecał, że nie przedłuży kontraktu z Pentagonem.

 

Autorem artykułu jest Adam Zamczała.

 

Źrodła: 

https://www.glassdoor.com/Award/

https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/

https://www.cnbc.com/

https://wyborcza.pl/

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze