HRakterna środa – video interaktywne jako sposób na rekrutację programistów

HRakterna środa – video interaktywne jako sposób na rekrutację programistów

Proces rekrutacji jest dla wielu firm trudny. Zajmuje dużo czasu, kosztuje i wciąż nie masz pewności, czy zatrudniłeś osobę, która pasuje do kultury Twojej organizacji i dogada się z innymi pracownikami. Jednak zatrudnianie programistów jest jeszcze bardziej wymagające – musisz przetestować ich umiejętności i sprostać ich oczekiwaniom, a te są coraz wyższe. I słusznie, ponieważ popyt na ich umiejętności jest na rynku ogromny, mimo post-pandemicznego kryzysu. Jak więc mała lub średnia firma – jak Applover z ponad 50 pracownikami na pokładzie – może rekrutować nowe talenty skutecznie? 

Piotr Sędzik. COO i współzałożyciel Applover, full-stack digital agency, wyróżnionej w 2019 roku przez Deloitte jako “Rising Star” w regionie CEE. Finalista Forbes 25 under 25 w 2018 roku. CEO Smart Citizen, spółki zajmującej się badaniem aglomeracji miejskich w celu poprawy jakości życia ich obywateli. Absolwent warszawskiej SGH.


 

To pytanie jest prawdopodobnie często zadawane przez wielu HR managerów, szczególnie w firmach, których nie stać na płacenie wyższych wynagrodzeń narzucanych przez gigantyczne korporacje. Muszą znaleźć sposób na pokazanie się jako atrakcyjnego miejsca pracy dla kandydatów. Stąd pojawił się u nas pomysł na inne wsparcie rekrutacji i pokazanie Applovera jako organizacji, w której chce się pracować.

Znajdź sposób na wyróżnienie się wśród potencjalnych pracowników

Wiem, że to nie jest łatwe. Jesteśmy przepełnieni informacjami, ale kiedy wpadniesz na pomysł, który pomoże Ci dotrzeć do potencjalnych pracowników, po prostu spróbuj. Tak było w naszym przypadku. Czy pamiętasz „Bandersnatch” stworzony jako odcinek popularnego serialu „Czarne lustro” emitowanego przez Netflix? My byliśmy nim zachwyceni! I widzieliśmy, jak nasi programiści mówią o tym przez wiele dni. To wtedy nas uderzyło. Powinniśmy zrobić coś podobnego. Zapisaliśmy nasz pomysł i stworzyliśmy prosty, ale interesujący scenariusz do naszego nowego filmu rekrutacyjnego, który wykorzystuje efekt Bandersnatch. Jest interaktywny, a każdy krok sprawia, że nasz kandydat kontynuuje historię według innego scenariusza. 

Chcieliśmy, aby to video było przydatne dla naszych potencjalnych kandydatów, którzy mogliby następnie ocenić swoje umiejętności na poziomie podstawowym, aby sprawdzić, czy mogą ubiegać się o pracę programisty w Applover. Jesteśmy młodą firmą, która zatrudnia wielu młodych programistów na początku swojej kariery. To interaktywne wideo jest dla nich. Chcesz spróbować sam? Wystarczy odwiedzić naszą stronę.

Dlaczego video interaktywne jest częścią naszego procesu rekrutacji? 

Ideą tego filmu było stworzenie czegoś interesującego dla naszych potencjalnych pracowników. Ten rodzaj video to nie tylko coś, z czym mogą się spotkać różni programiści podczas szukania pracy, ale także coś, co mogą rozpoznać jako stworzone specjalnie dla nich. Wykorzystuje technologię i nie jest długie. Cenimy czas każdego. Ale przez to sprawdza wiedzę naszych potencjalnych kandydatów na bardzo podstawowym poziomie. to bardziej zajawka niż faktyczny test ich umiejętności. 

Poza tym, video doskonale pokazuje kulturę naszej firmy. Jesteśmy otwarci, pełni pasji i wierzymy w rozwój ludzi. Co więcej, nie jesteśmy facetami, którzy noszą garnitury na co dzień w biurze i siedzą na ciemnych skórzanych krzesłach w swoich biurach z globusami i osobistymi asystentkami. Jesteśmy młodą organizacją i uczymy się, jak rozwijać naszą działalność. Chcieliśmy to pokazać w naszym video interaktywnym. Poza tym, ułatwia nam to obecnie też rekrutację zdalną, odkąd cała firma ze względu na koronawirusa zaczęła działać zdalnie.

applover video

Video przekaże więcej w ciągu minuty niż 1000 słów tekstu

Wiemy, że ludzie rzadko mają czas na czytanie wszystkiego od początku do końca. Dlatego chcieliśmy pokazać nasze biuro, nasz zespół i sposób pracy w tym prostym interaktywnym filmie rekrutacyjnym. Możesz zobaczyć osoby, które są swobodnie ubrane, są pewne siebie, skupiają się na swoich zadaniach, ale cenią sobie dobry śmiech i pielęgnują chwile zabawy z zespołem. Chcemy współpracować z ludźmi, którzy czuliby się u nas komfortowo i czuli się dobrze z taką kulturą organizacji. Video to doskonały sposób na pokazanie naszych wartości i naszych działań, tego jak pracujemy. Byliśmy bardzo zadowoleni z efektu i że udało nam się pominąć słowa „młody i dynamiczny zespół”, które w obecnych czasach stały się memem.

Rekrutacja nowych talentów nie musi kosztować fortuny

Nasz film nie był produkcją Netflix i tyle nie kosztował. Zatrudniliśmy świetny zespół z wewe i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Ekipa filmowa kręciła wszystko przy użyciu profesjonalnego sprzętu, mieliśmy przygotowany scenariusz i rekwizyty. Wszystko poszło zgodnie z planem. I fakt, że wewnętrznie nie byliśmy w stanie tego zrealizować, ale zatrudnienie dobrych specjalistów nie musi być drogie.

Byliśmy w stanie obniżyć koszty lokalizacji, ponieważ nakręciliśmy film rekrutacyjny w naszym biurze. Nie zatrudniliśmy żadnych aktorów, zaangażowaliśmy nasz zespół w tę produkcję. Nasi pracownicy postanowili sprawdzić się przed kamerą i pomóc nam jako firmie, ale co najważniejsze – świetnie się bawić, robiąc coś produktywnego oprócz codziennej pracy.

Czy tylko my szukamy nowych sposobów wsparcia procesu rekrutacji?

Zdecydowanie nie. Widzieliśmy świetne filmy stworzone przez Deloitte lub Heineken, które wspierają również ich proces rekrutacji za pomocą interaktywnego filmu. W Polsce CodeTwo przeciera szlaki w video, ale nie koncentruje się na interaktywnych filmach. Robią to naprawdę dobrze, nasz zespół obserwuje ich regularnie. Co też potwierdza, że nasz interaktywny film był dobrym krokiem. Dziś w świecie IT zwykłe oferty pracy na różnych portalach to po prostu za mało.

Przecieraj szlaki i eksperymentuj

Nasze video interaktywne obejrzało dotychczas prawie 500 użytkowników, ukończyło go ponad 200 użytkowników, a my nawet nie zaczęliśmy promować filmu! Zauważyliśmy wzrost liczby zgłoszeń nowych kandydatów i możemy powiedzieć, że polecamy poszukiwanie nowych i oryginalnych sposobów, które pomogą Ci rekrutować nowe talenty do swojego zespołu.

Dla nas w Applover niezbędne jest poszukiwanie nowych wykwalifikowanych programistów, którzy mogą dołączyć do naszego zespołu lub wspierać naszą, już obszerną bazę programistów, w zakresie oferowanych przez nas usług outsourcingowych, dzięki czemu możemy to robić skutecznie.


RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze