Kobiety w finansach – czy ta branża nadal jest zdominowana przez mężczyzn?

Kobiety w finansach - czy ta branża nadal jest zdominowana przez mężczyzn?

W ramach naszego nowego cyklu „Rozmowy o finansach”, realizowanego razem z Business Insider Polska zaprosiliśmy do rozmowy Dorotę Sierakowską, analityczkę surowcową. Wśród poruszanych tematów pojawił się także ten o maskulinizacji tego zawodu. Sprawdźcie, co o tym mówił nasz gość.

Czym się zajmuje analityk surowcowy?

Co warto podkreślić, Dorota Sierakowska jest jedynym analitykiem surowcowym w Polsce. Jej praca opiera się nie tylko na analizie ściśle rynku surowców, typu: złoto czy kawa, ale też na znajomości świata, śledzeniu ogólnych trendów. Dorota Sierakowska opowiada, że w swojej pracy często opiera się także na doniesieniach związanych z polityką, a nawet z pogodą. Jej profesja polega na syntezie i próbie wytłumaczenia tego, co się dzieje na szerokim rynku.

Dorota Sierakowska jest jedynym analitykiem surowcowym w Polsce, ale warto zauważyć, że ogólnie w branży finansowej zazwyczaj pracują mężczyźni, a nie kobiety. Z czego to wynika?

Co sprawia, że tak mało kobiet interesuje się finansami?

Aż 90% inwestorów na rynku polskim to mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiedziała nam Dorota Sierakowska, która oprócz swojej codziennej pracy w zawodzie, prowadzi Girls Money Club.

To złożone pytanie i wynika to z różnych kwestii (…). Bardzo rzadko jednak zachęca się dziewczynki do tego typu kariery, która wymaga mimo wszystko pewnej dozy rywalizacji, czy też odnalezienia się w bardziej ryzykownym środowisku, co nie zmienia faktu, że kobiety sobie dobrze radzą na tym rynku. Mam koleżanki analityczki i wiem, że dobrze się odnajdują w swoim zawodzie. Drugą kwestią jest fakt, że przez to, że jest tak mało kobiet, to to może powodować, że mało kobiet w ogóle się tym rynkiem interesuje – mówiła Dorota Sierakowska w wywiadzie.

Ekspertka zauważa też, że kobiety świetnie się odnajdują w inwestowaniu, jeśli już faktycznie się za to zabierają.

Dorota Sierakowska postanowiła więc zmienić spojrzenie na rynek finansowy przez kobiety. Stworzyła Girls Money Club, gdzie kobieca społeczność na co dzień m.in. wymienia się swoimi doświadczeniami w zakresie inwestowania i finansów. Nasz gość pragnie, aby więcej dziewczyn zainteresowało się kwestiami finansowymi, ponieważ pieniądze są w życiu ważne. Pomagają one w decydowaniu o swojej karierze, niezależności bez konieczności desperackiego poszukiwania pracy oraz na kształtowanie życia, na jakim nam zależy. Zalet zadbania o swoje finanse jest naprawdę wiele.

Cały wywiad, w którym Dorota Sierakowska opowiada o swoim zawodzie i nie tylko, możecie znaleźć poniżej.

________________________________________________________________________________________________________________

Źródło zdjęcia głównego: YouTube

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze