Masz to jak w banku! Jakie obrać ścieżki kariery w bankowości?

Masz to jak w banku! Jakie obrać ścieżki kariery w bankowości? fot. stockfour / Shutterstock.com

Kariera w bankowości kojarzy się pewnie wielu głównie z dynamicznymi scenami napadów w czarnych kominiarkach rodem z hollywoodzkich produkcji. Ewentualnie smutnym „korpoludkiem” wystukującym obliczenia na kalkulatorze, jakby w dzisiejszych czasach brakowało do tego setek specjalistycznych programów. Tymczasem możemy zagwarantować – masz to jak w banku, że dany sektor to prawdziwa kopalnia możliwości! Należy jedynie wziąć kurs na właściwy dla siebie kierunek.

Jeśli po przeczytaniu serii o „Harrym Potterze”, nie byłeś fanem Gryffindoru ani Slytherinu, a twoim największym idolem zostały gobliny z Banku Gringotta, zapewne twoim celem jest kariera w bankowości. Niestety, ta – przynajmniej od XIV wieku – nie polega na przeliczaniu złotych dukatów, a następnie układaniu ich w stosy. W zasadzie to właśnie powstanie banków doprowadziło do usprawnienia transakcji finansowych i wprowadzenia rozliczeń bezgotówkowych. Choć praca w tym sektorze najczęściej sugerowana jest absolwentom finansów lub ekonomii, zajęcie dla siebie mogą tam znaleźć najróżniejsze osoby. Dowiedz się, gdzie zacząć kopać w poszukiwaniu złota!

Kariera w bankowości a rodzaje banków

Banki są różne – okrągłe, podłużne… a także mają różnych klientów. Banki detaliczne zajmują się obsługą indywidualnych klientów, udostępniając im dobrze znane wszystkim produkty, takie jak konta, karty, lokaty czy kredyty hipoteczne. Tymczasem, innym, równie znaczącym segmentem, jest bankowość korporacyjna, zajmująca się potrzebami finansowymi firm. W obu przypadkach, wspólnym mianownikiem pozostają ich najważniejsze role – obsługa płatności, przechowywanie oszczędności w postaci depozytów oraz udzielanie kredytów. Wspólnie tworzą prężny system finansowy, bez którego nowoczesna gospodarka nie miałaby szansy się utrzymać. Jednak praca z klientami detalicznymi i korporacyjnymi różni się jak ogień i woda, zarówno ze względu na ich specyficzne potrzeby oraz charaktery, jak i inne uregulowania prawne.

Bankowość inwestycyjna. Wygląda jak kaczka, kwacze jak kaczka, ale czy to kaczka?

Banki inwestycyjne diametralnie różnią się od klasycznych banków, które przyjmują depozyty i udzielają kredytów. Można by powiedzieć, że różnica jest równie daleko idąca jak pomiędzy pilnikiem do metalu a pilniczkiem do paznokci. Są to wyspecjalizowane instytucje finansowe do zadań specjalnych, takich jak emisja papierów wartościowych czy wsparcie przedsiębiorstw przy fuzjach i przejęciach. Nie przyjmują pieniędzy od klientów i nie pożyczają im ich, lecz zarabiają na prowizjach od prowadzonych transakcji. Kariera w bankowości inwestycyjnej jest uznawana za niezwykle prestiżową. Nie ma na nią wielu wakatów na rynku pracy, więc szczęśliwcy mogą poczuć się prawdziwą elitą finansowego świata. Niemniej, z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Kariera w bankowości inwestycyjnej ma reputację bardzo wymagającej. Często wymaga długich godzin pracy oraz wywiera wysoką presją ze względu na czas i wartość zaangażowanych środków. Niemniej, jeśli finanse to wasz konik i lubicie wyzwania, być może właśnie tam czeka wasza szansa na sukces!

Kariera w bankowości – doradzanie klientom

Doradztwo w sektorze bankowym nie różni się tak bardzo od swoich kuzynów z innych branż. Choć wymaga specjalistycznej wiedzy, to jego najważniejszym elementem jest przede wszystkim biegłość w kontaktach międzyludzkich. Szczera chęć doradzenia jak najlepszego rozwiązania będzie niezastąpioną cechą, którą klienci niewątpliwie docenią. Jeśli zatem empatia to wasze trzecie imię, a komunikatywność drugie, z pewnością warto zainteresować się podążaniem tą ścieżką.

Doradztwo hipoteczne i inwestycyjne

To wymarzona branża, jeśli lubicie pomagać innym w osiąganiu ich celów finansowych. Jeśli zatem interesuje was rynek kapitałowy lub rynek nieruchomości, a w dzieciństwie układaliście rodzicom plan oprocentowania swojego kieszonkowego, naprawdę warto zagłębić się w tej niszy. Doradzanie to jednak bardzo szerokie pojęcie. Czym więc dokładnie się zajmuje?

Doradcy inwestycyjni pomagają swoim klientom w wyborze odpowiednich produktów inwestycyjnych, takich jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy produkty ubezpieczeniowe. Sugerują również, jak zoptymalizować finanse i osiągnąć zakładane cele finansowe. Dla osób postronnych zapewne zabrzmi to nudno, jednak dla kogoś w temacie to impreza pełną parą! Doradcy hipoteczni natomiast pomagają klientom w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu. Doradzają, jaki kredyt wybrać, pomagają w przygotowaniu wniosku kredytowego i negocjują warunki kredytu.

Zarówno doradcy inwestycyjni, jak i hipoteczni muszą mieć szeroką wiedzę z zakresu finansów i rynku kapitałowego. Niezbędne jest także, aby byli oni na bieżąco z wydarzeniami gospodarczymi i zmianami w przepisach. W rezultacie jednak taka praca może być bardzo satysfakcjonująca. W końcu to dzięki wam ten klient był w stanie osiągnąć swoje wymarzone cele finansowe lub mieszkaniowe.

Jeśli myślicie o karierze w doradztwie inwestycyjnym lub hipotecznym, najlepszą drogą będzie ukończenie studiów wyższych z zakresu ekonomii, finansów lub zarządzania. Aczkolwiek dla wrodzonych talentów również znalazłoby się miejsce, z pewnością jednak trudniej się nimi wykazać. Dodatkowo warto zdobyć licencję maklera papierów wartościowych lub doradcy finansowego.

Bankowe doradztwo korporacyjne

Może wydawać się, że ten obszar nie różni się zbyt wiele od doradztwa indywidualnego. W końcu opiekunowie klientów korporacyjnych również zajmują się dostarczaniem usług bankowych i pomocą w przypadku niejasności. Jednak nic bardziej mylnego! Przedsiębiorstwa mają zupełnie inne potrzeby. Jak często zamawiacie bowiem indywidualnie otwarcie prywatnej linii kredytowej na niezaplanowane wydatki? Produkty dla firm będą się więc znacząco różnić i podlegać innym regulacjom niż te skierowane do osób fizycznych.

Dodatkowo, kariera w bankowości korporacyjnej różni się również atmosferą, która jednemu może nie przypaść do gustu, a drugi odnajdzie się w niej jak ryba w wodzie. Podstawowa umiejętność, którą warto wykształcić, to znajomość korpomowy na poziomie co najmniej C1. Doradztwo korporacyjne ze względu na swoją skalę będzie wymagało obracania dużymi sumami. W pewnym stopniu przypomina pracę na targu rybnym. Wymaga zatem silnego charakteru i odporności na stres. Przyda się także charyzma oraz umiejętności negocjacyjne.

Private banking – pogoda dla bogaczy

Kariera w bankowości prywatnej jest jedną z najbardziej nieuchwytnych i dyskretnych nisz w branży finansowej. Oznacza ona pracę dla najbogatszych indywidualnych klientów banku, wymagająca iście niezwykłego połączenia umiejętności finansowych i interpersonalnych. Praca w Private Banking to znacznie więcej niż obsługa kolejnych interesantów. Specjaliści Private Banking zazwyczaj opiekują się zaledwie garstką klientów, pomagając im w zarządzaniu majątkiem i przygotowując wraz z nimi kompleksowe plany finansowe oraz udostępniając im unikatowe oferty i korzyści. Zakres świadczeń jest również często połączony z usługami concierge. Idą one tak daleko jak dostarczanie unikatowych VIP-owskich wejściówek na wyprzedanie koncerty lub planowanie podróży lotniczych. Z biegiem czasu, specjaliści Private Banking stają się niemal przyjaciółmi i zaufanymi powiernikami obsługiwanych osób i rodzin. Oczywiście na tyle na ile można być przyjacielem za pieniądze. A zaiste, stanowiska w Private Banking są stabilne i sowicie wynagradzane.

Jednakowoż, w odróżnieniu od wielu innych gałęzi bankowości, nie jest to miejsce dla młodych i dynamicznych. Pracodawcy cenią przede wszystkim doświadczenie życiowe, profesjonalizm, spokój oraz budzenie zaufania u klientów. Z tego względu niezwykle rzadko dostają się tam niedawni absolwenci.

Profesje bez kontaktu z klientami

Nie każdy jednak marzy o ścisłym kontakcie z klientem. Przecież kariera w bankowości miała bazować głównie na relacjach z pieniędzmi, nie zaś innymi ludźmi. Bez obaw! Bankowość oferuje naprawdę szerokie spektrum profesji, które pozwolą odnaleźć się nawet najbardziej zagorzałym introwertykom. Wśród nich znajdą się zawody oparte na matematyce per se, jak i funkcje z najróżniejszych dziedzin white collar.

Kariera w bankowości – księgowość i controlling

Banki to przede wszystkim instytucje finansowe, a co za tym idzie, przechodzą przez nie setki tysięcy transakcji. Chociaż lwia część procesów jest zautomatyzowana lub usprawniona, kariera w bankowości nadal stoi otworem dla szerokiego grona specjalistów z zakresu księgowości i rachunkowości. Zajmują się sprawozdawczością finansową banku, często wspierając również od strony księgowej klientów. Dbają również o to, by wszystkie czynności instytucji były zgodne z obowiązującymi regulacjami. Ich praca może brzmieć prozaicznie, jednak to oni dbają o to, żeby klienci banku mogli spać bezpiecznie nie martwiąc się o swoje pieniądze. Bardzo blisko związaną z księgowością dziedziną jest również controlling finansowy, czyli dział odpowiedzialny za dostarczanie na bieżąco kluczowych finansowych wskaźników do zarządu. Jako iż działalność banku podlega niemal w całości na obrocie pieniędzmi, ich funkcja jest niezwykle ważna dla prężnego funkcjonowania organizacji.

Audyt wewnętrzny

Czyli wszystko działa i można to tak zostawić? Otóż nie! Każde, nawet najlepiej przygotowane procesy, muszą przechodzić okresowe sprawdzenie. Audytor wewnętrzny jest niczym detektyw, który wytrwale lustruje, co dzieje się w banku i zawzięcie tropi wszelkie nieprawidłowości. Audyty mogą dotyczyć wszystkiego – od sposobu wypłacania gotówki w oddziale po metody logowań do aplikacji. Procesy muszą być prowadzone rzetelnie, zgadzać z obecnie panującym stanem prawnym, międzynarodowymi normami oraz najlepszymi praktykami. To dzięki temu powiedzenie „masz to jak w banku” nabiera realnego kształtu. Jeśli cechujecie się bystrym umysłem i macie doświadczenie związane z działalnością instytucji finansowych być może audyt jest miejscem dla was.

Bez ryzyka nie ma zabawy

Już od dzieciństwa dyskutowaliście z rodzicami, że chcecie założyć ochraniacze przed wyjściem na rolki i że kategorycznie nie jeździcie na rowerze bez kasku? Świadczy to o tym, że skłonność do zarządzania ryzykiem macie we krwi. Nie można się oszukiwać, jest ono głęboko związane z każdą aktywnością podejmowaną przez człowieka. A co za tym idzie również z bankowością. Przykładowo, instytucja musi upewnić się, że nie udzieli kredytu osobom, które najprawdopodobniej go nie spłacą. Specjalista do spraw ryzyka analizuje, ocenia i zarządza różnymi jego rodzajami. Jego zadaniem jest identyfikacja, monitorowanie i kontrolowanie czynników, które mogą wpływać na stabilność i bezpieczeństwo banku, a także zapewnienie zgodności z regulacjami i procedurami w celu minimalizacji możliwości strat. Jeśli zaś chodzi o wykształcenie, najmilej widziane są osoby z silnymi umiejętnościami matematycznymi i zamiłowaniem do technologii. Będą odpowiedzialne za tworzenie skomplikowanych modeli predykcyjnych, które posłużą niczym szklana kula cyganki przy podejmowaniu decyzji przez bank.

Kariera w bankowości – analiza

Tam gdzie są duże pieniądze, potrzeba również tęgich głów do przemyśleń. A gdzież jest więcej pieniędzy niż w banku? Z tego względu banki zatrudniają całe morza analityków, którzy zajmują się rozłożeniem skomplikowanej rzeczywistości sektora finansowego na czynniki pierwsze. Niestrudzenie monitorują oni trendy oraz zjawiska ekonomiczne, żeby udzielić osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji jak najlepszych informacji. Do najpopularniejszych gałęzi tego zawodu należą analitycy kredytowi, którzy korzystają ze stworzonych przez dział ryzyka modeli, celem podejmowania decyzji na temat przyznawania kredytów klientom.

Jednak zabawa na tym się nie kończy – w zależności od specjalizacji mogą zajmować się najróżniejszymi działaniami banku. Na przykład, takimi jak użycie kart kredytowych przez klientów lub szybkością wykonywania transakcji. Często piszą także raporty i pomagają tworzyć zewnętrzne publikacje banku. Tacy trochę finansowi dziennikarze. Jeśli zatem macie wykształcenie w dziedzinie finansów, ekonomii lub matematyki i czujecie się na siłach żeby stać się istnym „mózgiem organizacji”, kariera w bankowości w dziale analiz czeka na was otworem.

IT… to taki film o demonicznym klaunie?

W dzisiejszych czasach większość działań operacyjnych banków działa w sposób zautomatyzowany. A co za tym idzie nasze transakcje są przetwarzane przez komputery i inne automaty. Żeby to wszystko sprawnie działało, banki zatrudniają naprawdę wielu specjalistów z zakresu informatyki i wszelako rozumianej technologii. Ich zakres zadań i liczba specjalizacji są takie rozległe jak piaski Sahary. Niemniej, do kluczowych obszarów należy administrowanie bazami danych, cyberbezpieczeństwo oraz rozwój programów i aplikacji. Bynajmniej nie ograniczają się jedynie do tego. Mile widziani będą również specjaliści z dziedzin, takich jak projektowanie stron internetowych, wsparcia technicznego oraz wielu, wielu innych. Dlatego, jeśli plasujecie się w spektrum zawodów IT, przy szukaniu pracy na RocketJobs.pl i Just Join IT warto bacznie zwracać uwagę na oferty ze strony banków!

W banku pracę znajdzie… niemal każdy zawód

Na sam koniec pragniemy podzielić się z wami mało znaną, ale za to niezbyt pilnie strzeżoną tajemnicą – każdy może znaleźć pracę w banku! Są to naprawdę ogromne organizacje, które obecnie zatrudniają w Polsce niemal 150 tys. pracowników. Z tego względu potrzebują wszystkich funkcji wsparcia oraz korporacyjnych, takich jak chociażby zarządzanie zasobami ludzkimi lub nieruchomościami. Ze względu na swój wysoce publiczny profil i zaciekłą konkurencję na rynku poszukiwani są także specjaliści do spraw marketingu lub Public Relations. Ktoś w końcu musi zadbać o to, żeby publika otrzymała odpowiednią liczbę reklam z Piotrem Fronczewskim lub Juliette Binoche. Każda z tych ról jest niemniej ważna od samego aspektu finansów. Tak więc, nawet jeśli wasz profil zawodowy wydaje się być od nich daleko, nie zniechęcajcie się – kariera w bankowości czeka za rogiem!

Redaktorka

Z wykształcenia filolog języka francuskiego, jednak od najmłodszych lat emocjonalnie związana z dziennikarstwem i działalnością literacką. Interesuje się szerokim wachlarzem tematycznym, zaczynając od kwestii językowych, kulturowych i społecznych, poprzez finanse i ekonomię, aż po naukę i prawo. Można powiedzieć, że w życiu podąża za iście renesansową definicją bycia "humanistą".

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze