Wszystko, co musisz wiedzieć o mechanice i budowie maszyn – od śrubki po wiertarko-wkrętarkę

Wszystko, co musisz wiedzieć o mechanice i budowie maszyn – od śrubki po wiertarko-wkrętarkę fot. stutterstock.com/Allahfoto

Budowa maszyn to nie tylko sprawne wywijanie szlifierką kątową. Ta dziedzina inżynierii kryje w sobie nieograniczony potencjał, który wraz z rozwojem technologii będzie tylko wzrastał. Być może jeszcze nie jest za późno na obranie kursu w tym kierunku. Co warto o niej wiedzieć?

Na pytanie, czym zajmuje się inżynier, najczęściej przed oczami staje nam obraz osoby, która projektuje
i konstruuje różne wynalazki. Tymczasem, temat jest znacznie bardziej zniuansowany. Różnego typu inżynierowie mogą zajmować się niemal wszystkim – od drukowania mikroczipów, aż po projektowanie krajobrazu. Aczkolwiek, kategoria inżynierii budowy maszyn spełnia wszelkie stereotypowe oczekiwania. Jeśli więc jesteście tradycjonalistami, może to coś dla was!

Na czym polega mechanika i budowa maszyn?

Inżynierowie mechanicy pracują nad różnymi rodzajami maszyn, od prostych narzędzi po złożone urządzenia przemysłowe. Ich obecność i dzieła są widoczne niemal na każdym kroku w rzeczywistości, która nas otacza. Ruchome schody w galerii handlowej? Chłodziarka w supermarkecie? Miejski autobus? Za każdym z tych sprzętów czają się całe tabuny inżynierów!

Jak zapewne łatwo się domyślić, budowa maszyn polega na projektowaniu i budowaniu wszelakich rodzajów maszyn. Ale co to właściwie oznacza? Podobnie jak marketing nie jest pojęciem homogenicznym, tak też i ta dziedzina pozostawia ogromne pole do działania. Budowa maszyn to nie tylko lutowanie lub sprawne wywijanie kluczem nasadowym. W takim układzie niejeden modelarz lub miłośnik majsterkowania z czystym sumieniem mógłby nazywać się ekspertem w owej branży. Ten obszar inżynierii mechanicznej zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, czyli urządzeń wykonujących różnego rodzaju prace. Chociaż są to trzy główne obszary, ich podział w dalszym ciągu nie jest prosty jak budowa cepa.

Na jakie obszary dzieli się mechanika i budowa maszyn?

Mechanikę i budowę maszyn można podzielić na trzy główne obszary. Na tym jednak nie koniec!

Projektowanie maszyn

Przy procesie projektowania maszyn inżynierowie mechanicy wykorzystują swoją wiedzę z zakresu mechaniki, termodynamiki, elektrotechniki i materiałoznawstwa. Proces projektowania obejmuje następujące etapy:

  • Identyfikacja potrzeb klienta. Dobry pomysł powinien stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie pewnej grupy docelowej, nawet gdyby sama nie zdawała sobie z tego sprawy. Prawidłowo przeprowadzona rozmowa z klientami służy zrozumieniu ich potrzeb i wymagań, które następnie można przekuć w przepis na sukces.
  • Analiza wymagań. Inżynierowie mechanicy analizują wymagania klienta, aby określić specyfikacje maszyny. W końcu potrzeby i pragnienia to jedno, ale dopiero kompetentna osoba jest w stanie określić ich realność.
  • Tworzenie koncepcji. Można by powiedzieć, że to idealne zadanie dla inżynierów, którzy w pracy chcieliby wykazać się kreatywnością. Opracowują oni różne koncepcje maszyn. Grunt, aby wyobraźnia nie przekroczyła granic pragmatyczności.
  • Wykonanie obliczeń i analiz. Chociaż niektórym może wydawać się to nudne, inni odnajdą się w tym jak ryba w wodzie. Aby upewnić się, że maszyna będzie działać poprawnie, wszelkie obliczenia i analizy są więcej niż niezbędne. Ponadto, nie mogą być one przeprowadzone na łapu capu. Od tego potencjalnie zależy bezpieczeństwo ich użytkowników.
  • Wykonanie prototypu i testowanie. Nawet najlepiej opracowana maszyna w dalszym ciągu znajduje się wyłącznie w przestrzeni teoretycznej. Przed dopuszczeniem jej do użytku wymagane są rygorystyczne testy na specjalnie zbudowanym w tym celu próbnym egzemplarzu.

Wytwarzanie, czyli właściwa budowa maszyn

W celu opracowania procesu wytwarzania maszyn inżynierowie mechanicy łączą siły z technologami produkcji. Wszystko po to, aby finalnie dostarczyć możliwie jak najbardziej jakościowy produkt. Proces wytwarzania obejmuje następujące etapy:

  • Wybór materiałów. Każdy dandys potwierdzi, że jakościowa tkanina to podstawa dobrego garnituru. Chociaż większość maszyn nie zawiera w sobie wełny kamela, dobór materiału jest tu nie mniej istotny.
  • Określenie metody: Podczas gdy ich rodziny i znajomi oglądają z ciekawością program “Jak to jest zrobione?”, inżynierowie mechanicy na co dzień zmagają się z tym wyzwaniem. Potrzebna jest tęga głowa, żeby ustalić co i w jakiej kolejności należy zrobić, żeby wyprodukować maszynę zgodną ze wszystkimi postawionymi jej wymaganiami.
  • Wybór odpowiednich narzędzi. Podobno, jeśli ma się tylko młotek, wszystko wygląda jak gwóźdź. Na szczęście, nowoczesne procesy produkcyjne mają dostęp do znacznie szerszego asortymentu sprzętu. Należy wybrać odpowiednie narzędzia i techniki, które pozwolą nie tylko na wykonanie produktu, ale również ograniczenie kosztów i osiągnięcie zakładanej skali.
  • Kontrola jakości. Kolejnym zadaniem inżynierów mechaników jest proces kontroli jakości. Jest on niesamowicie ważny, w końcu nie chcielibyśmy, żeby hamulce w naszych samochodach psuły się po przejechaniu stu kilometrów, ani żeby kosiarki rzucały ostrzami niczym frisbee.

Liczy się nie tylko budowa, lecz również eksploatacja

Skonstruowanie urządzenia to w większości przypadków dopiero początek jego cyklu życia. Jeśli ma służyć całe lata, maszyna będzie wymagała ciągłej uwagi i serwisowania, żeby optymalnie działała i nie zużywała się w zbyt szybkim tempie. W tym celu, inżynierowie w asyście techników podejmują się całego szeregu działań konserwacyjno-naprawczych. Pierwszym krokiem jest niemal zawsze identyfikacja potencjalnych problemów, aby zapobiec ich wystąpieniu. Zawsze lepiej dmuchać na zimne niż później odnaleźć się z ręką w… oleju. Trzeba również regularnie wykonywać naprawy i konserwacje oraz przestrzegać ustalonych norm. Czasami jednak nawet to nie wystarczy i inżynierowie mechanicy muszą naprawić już uszkodzone maszyny, aby przywrócić je do sprawności.

Badania i rozwój

Jak w każdej branży, żeby kolejne pokolenia adeptów mogły przyswajać wiedzę tajemną, potrzebny jest im mentor. Ponadto, patrząc na skalę zastosowania, jaką realizuje mechanika i budowa maszyn, ciągły rozwój jest w tej branży niezbędny. Chociaż zazwyczaj słyszy się poglądy, że to maszyny zastąpią nas w pracy, owe maszyny najpierw ktoś musi stworzyć.

Budowa maszyn – wymagane kompetencje

Bez wątpienia, koniecznym warunkiem do podjęcia pracy w tym zawodzie jest ukończenie właściwych studiów i zdobycie tytułu inżyniera. W Polsce odpowiednie kierunki zazwyczaj są oferowane przez uczelnie techniczne, takie jak politechniki. Najczęściej również składają się z siedmiu semestrów nauki. Sukcesywnie mogą one być dodatkowo kontynuowane i rozszerzane na poziomie magisterskim. Warto zwrócić uwagę, że nawet w samej dziedzinie, takiej jak budowa maszyn odnajdziemy dalej dziesiątki, jeśli nie setki specjalizacji.

W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe kwalifikacje zawodowe, takie jak uprawnienia budowlane do projektowania lub wykonywania robót budowlanych w zakresie budowy maszyn i urządzeń. W większości przypadków wymagają one ukończenia studiów drugiego stopnia i odbycia praktyk, które trwają od roku do trzech lat. Ewentualnie, absolwenci jedynie studiów inżynierskich mogą uzyskać je w ograniczonym zakresie.

Inżynieria nie oznacza zamykania się na kompetencje miękkie

Chociaż w mało której dziedzinie tak bardzo potrzebna jest fachowa wiedza, to właśnie kompetencje miękkie i interpersonalne stanowią prawdziwy wyróżnik. Inżynier budowy maszyn może być prawdziwym ekspertem, ale bez odpowiedniego podejścia do ludzi nigdy nie awansuje na stanowisko kierownicze. Dlatego, szykując się do tego zawodu warto na miarę możliwości udzielać się również w wielu innych dziedzinach, na przykład poprzez organizacje studenckie. Kluczowy jest również rozwój własny i zdobywanie kolejnych kwalifikacji na przykład językowych w formie kursów.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze