Kradzież konta na Instagramie – jak tego uniknąć?

Kradzież konta na Instagramie - jak tego uniknąć?

Co jakiś czas pojawiają się informacje o kradzieży konta na Instagramie. Dzieje się to zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych profili. Zatem co zrobić, aby tego uniknąć? Jest kilka zasad, które się przydadzą zarówno social media managerom, jak i osobom prywatnym, którym zależy na koncie na Instagramie. 

KONKURS: Jedź na półfinał Ligi Mistrzów do Madrytu!

Aplikuj

Nie otwierajcie podejrzanie wyglądających linków

Wiele się o tym mówi, a jednak nadal wiele osób to robi. To jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zhakowanie konta na Instagramie. Złośliwy link możemy otrzymać zarówno za pośrednictwem Instagrama, jak też innego portalu społecznościowego, a nawet e-maila. Co gorsza, wiadomość może pochodzić nawet od naszego znajomego… problem polega na tym, że zapewne jego konto już zostało zhakowane. 

Często po otworzeniu takiego linku pojawia się prośba o zalogowanie na Instagram. Wówczas hakerzy mają prostą drogę do przejęcia naszych danych do konta. 

Warto też zwrócić uwagę na wiadomości teoretycznie pochodzące od samej platformy, w których poruszany jest temat np. weryfikacji konta czy potencjalnej blokady. Pamiętajcie, że platformy nie wysyłają wiadomości prywatnych – spodziewajcie się od nich maila. 

Zatem jak się zorientować, że wiadomość mailowa również nie jest bezpieczna? Sprawdzajcie adres nadawcy – nie tylko jego nazwę. Wiadomości pochodzące z platformy, w swoim adresie mailowym mają końcówkę np. Instagram.com. Jeśli nie mamy pewności, czy nadawca jest wiarygodny, nie należy klikać żadnych linków zawartych w wiadomości. 

Jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny, szczególnie, kiedy kryje się pod anchorem np. KLIKNIJ TUTAJ? W tym celu najeździcie na to pole, kliknijcie prawym przyciskiem myszy, skopiujcie adres url i sprawdźcie jego treść np. w notatniku. 

Zobaczcie także: W internecie nic nie ginie, a może… 4 sposoby, jak zniknąć z Google’a

Ustawcie mocne hasło

W tym przypadku także wiele się o tym mówi, ale nadal wiele osób to bagatelizuje – trudność hasła ma ogromne znaczenie. Warto wymyślić nieoczywiste połączenie liter, cyfr, znaków. 

Wprowadźcie na Instagramie aktualne dane

Nie wszyscy są chętni do udostępniania swoich danych kontaktowych na Instagramie, ale tak naprawdę to właśnie one są dla nas kluczowe, kiedy nasze konto zostanie zhakowane. Za pomocą adresu e-mail czy też numeru telefonu platforma może się z nami kontaktować w celu odzyskania konta. 

Ważne jest także uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Pozwala nam ono na weryfikowanie, czy logowanie na naszym koncie jest przeprowadzane przez nas, czy może dokonuje się ono na urządzeniu, którego nie rozpoznajemy. W celu weryfikacji zostaje wysłany kod sms. 

Podobnie działa e-mail. Kiedy dostaniemy wiadomość, że próbowano zmienić nasz adres e-mail bez naszej wiedzy, koniecznie zareagujcie – spróbujcie odwrócić te zmianę, a dodatkowo możecie zmienić hasło. 

Nie korzystajcie z niezatwierdzonych aplikacji

Czasem bezmyślnie podajemy swoje dane na Instagramie logując się do aplikacji np. pomagającej nam w doborze hashtagów. Jednak nie wszystkie są zatwierdzone przez sam Instagram, przez co bezpieczne. 

Zatem skąd mamy wiedzieć, którym aplikacjom możemy zaufać?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinien być sposób logowania. Bezpieczna aplikacja powinna przenosić nas do logowania za pomocą formularza takiego samego, jaki jest na stronie Instagrama. Poza tym możecie to sprawdzić w specjalnej zakładce „autoryzowane aplikacje”.

Nie zapisujcie danych do logowania

Pamiętajcie, aby nie klikać zapamiętania danych do logowania na komputerach i urządzeniach, z których nie tylko wy korzystacie. Ktoś może je wykorzystać.

_____________________________________________________________
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash@ Brett Jordan

Starszy redaktor projektów specjalnych w Burda Media Polska

Redaktor naczelna RocketSpace.pl w latach 2021-2022.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze