Na co programista zwraca uwagę w ofercie pracy?

Na co programista zwraca uwagę w ofercie pracy?

Programiści jako grupa zawodowa mają ten przywilej, że mogą przebierać w ofertach pracy. Nawet sytuacja z COVID-19, która krótkoterminowo przyczyniła się do zwolnień i przetasowań w IT, w dłuższej perspektywie przyczyni się do zwiększonego zapotrzebowania na doświadczonych developerów z racji na coraz intensywniejsze korzystanie z rozwiązań cyfrowych i konieczności ich szybkiego budowania. Doświadczony programista otrzymuje kilka – kilkanaście ofert tygodniowo. Warto więc poznać te elementy oferty pracy, na które programiści zwracają uwagę.

Zostań najlepszym opiekunem Uszatego! 🐶

Aplikuj

Zdjęcie profilowe Krzysztofa KempińskiegoKrzysztof Kempiński – programista z 15-letnim doświadczeniem, związany głównie z aplikacjami backendowymi, mobilnymi i zarządzaniem zespołami programistów. Współpracował z różnymi firmami z Polski, Niemiec i USA. Twórca podcastu “Porozmawiajmy o IT”.


Wynagrodzenie lub proponowane widełki

Większość polskich i zagranicznych ankiet, w których uczestniczą programiści, pokazuje, że wyższe wynagrodzenie jest jednym z podstawowych czynników decydujących o chęci zmiany pracy i wyboru konkretnej oferty. Programista, mając możliwość uczestniczenia w kilku rekrutacjach jednocześnie, nie chce tracić czasu na często długotrwały proces rekrutacji tylko po to, by dowiedzieć się na końcowym etapie, iż wynagrodzenie mu nie odpowiada.

Ponadto brak widełek płacowych może świadczyć o braku określoności i przejrzystości firmy. Ludzie pracujący w IT są bardzo wyczuleni na tego typu przekaz.

Na ofertę pracy należy patrzeć jak na transakcję handlową – programista oferuje swój czas i umiejętności, pracodawca natomiast adekwatne wynagrodzenie. Skoro proces rekrutacji jest po to, by jak najszybciej zbadać umiejętności programisty, to powinien też dawać mu możliwość ustalenia w ten sposób proponowanego wynagrodzenia.

Warto dodać, że zbyt duże widełki też nie są dobrze widziane, ponieważ mogą świadczyć o tym, że firma nie wie dokładnie, kogo szuka i że najprawdopodobniej podaje zawyżoną wartość dla wyższych widełek tylko po to, by przyciągnąć uwagę programistów gdy w rzeczywistości nie będzie w stanie tyle zaoferować.

Opis stanowiska i przyszłych obowiązków

Samo zdefiniowanie stosu technologicznego, użytych frameworków, baz danych i bibliotek nie daje jeszcze poglądu na to, za co kandydat będzie odpowiedzialny w projekcie. Mogą to być zadania rozwojowe lub utrzymaniowe. Często różnią się one mocno i przyciągają inne typy osobowości. W projektach typu greenfield, które dopiero co się rozpoczęły, programista ma duży wpływ, ale i większą odpowiedzialność za wybory technologiczne, jest spora niepewność i dynamika zmian. Tymczasem utrzymanie projektów charakteryzuje się przewidywalnością i większą rutyną, ale i mniejszym tempem zmian.

Brak opisu stanowiska nie pozwala programiście utożsamić się z przyszłą pracą i stwierdzić, czy taki rodzaj pracy mu odpowiada.

Rozwój w firmie/projekcie

Branża IT charakteryzuje się dużym tempem zmian. Niemal codziennie powstają nowe biblioteki, frameworki, specjalizacje i zawody, których wcześniej nie znano. Wymusza to ciągłe podążanie za zmianami, ciągłe poszerzanie wiedzy i rozwój. Programiści najczęściej zdają sobie sprawę z tej konieczności, bo tylko w ten sposób mogą pozostać atrakcyjni na rynku pracy. W większości nie trzeba ich namawiać do rozwoju, ponieważ są pasjonatami tego, co robią.

Z uwagi na to, że rozwój jest wpisany w DNA tej branży, programiści poszukują go w firmach i projektach, nad którymi pracują. Nie zawsze jest to odpowiednio eksponowane w ofertach pracy. Rozwój dla programisty to nie tylko fakt, że dana firma korzysta z najnowszej wersji języka programowania, ale również to, że ma programy mentoringowe, budżety na konferencje, dzieli się wiedzą wewnątrz i na zewnątrz (chociażby organizując meetupy). Takie podejście buduje poczucie pracy w środowisku, które jest gwarantem rozwoju, na którym programistom tak bardzo zależy.

Zespół i kultura pracy

Środowisko programistów charakteryzuje się luźnym i bezpośrednim sposobem bycia. Są to osoby chcące pracować z podobnymi ludźmi ceniącymi te same wartości. Niestety niektóre oferty pracy nie biorą tego pod uwagę i są pisane zbyt oficjalnym językiem lub w oderwaniu od codziennej pracy programisty.

Aby programista zdecydował się na daną ofertę, musi poniekąd utożsamiać się z przyszłym zespołem i firmą. Musi wiedzieć, jaka jest kultura i atmosfera pracy. Musi wreszcie wiedzieć, z jakim zespołem przyjdzie mu pracować.

Warto więc w ofercie pracy zawrzeć takie informacje, jaki jest stosunek osób doświadczonych do początkujących, czy w firmie pracują osoby rozpoznawalne w światku IT, jak pracuje się na co dzień, z jakich praktyk się korzysta, co się ceni, czy zespół się spotyka po pracy itd.

Wszystko to jest istotne, żeby programista mógł poczuć, że to jest ten zespół ludzi, z którymi chce pracować. Innym celem umieszczania tych informacji w ofercie pracy jest zmniejszenie dystansu pomiędzy kandydatem a firmą.

Praca zdalna

Jest to powoli standard w IT. Trzeba jednak dodać, że nie wszyscy poszukują ofert w pełni zdalnych. Jest część talentów, którzy pracują tylko w ten sposób, natomiast dla większości sama możliwość skorzystania z kilku dni pracy w tygodniu jest wystarczająca. Z moich obserwacji wynika, że nie wszyscy wykorzystują tę możliwość w pełni. Dla niektórych sam fakt, że taka opcja istnieje, jest wystarczającym komfortem.

Sytuacja z COVID-19 pokazała, że można pracować skutecznie w trybie pracy zdalnej, jeśli jest się do tego przygotowanym i ma się odpowiednie warunki. Pokazała również, że nie wszyscy są gotowi, by przejść na taki tryb w pełni. Obserwowałem wielu znajomych programistów, którzy nie mogli się doczekać, kiedy biura znów będą otwarte, by mogli do nich wrócić.

Podsumowanie

Programiści zwracają uwagę na te elementy oferty pracy, które pozwolą im poznać firmę i z nią się utożsamić. Szukają jasnego przekazu na temat warunków propozycji, czyli wynagrodzenia i opisu przyszłych obowiązków. Są także zainteresowani technologiami, których firma używa, gdyż ma to związek z ich własnym rozwojem. Chcą wreszcie mieć możliwość pracy zdalnej, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz chcą wiedzieć, z kim przyjdzie im pracować na co dzień i w jakiej atmosferze. Oferty, które posiadają te elementy, mają znacznie większą możliwość przebicia się do świadomości programisty, ponieważ nie pozostawiają niedomówień i pól do domysłów.

Kurs “Rekrutacja okiem programisty”

Kurs “Rekrutacja okiem programisty” to 8-tygodniowy kurs online dla osób zainteresowanych rekrutacją IT. Wprowadza w świat technologii i pokazuje, co przyciąga, a co odpycha programistów od oferty pracy. Przedsprzedaż trwa do 27 lipca do godziny 21:00. Więcej informacji na stronie Szkoły Rekrutera.

Kod zniżkowy

Z kodem JUSTJOIN wpisanym podczas zakupu w koszyku kupujący otrzymuje 10% zniżki.


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z unsplash.com.

RocketSpace.pl

RocketSpace.pl to magazyn portalu pracy przyszłości – RocketJobs.pl. Misją RocketSpace.pl jest zwiększanie świadomości społecznej w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Jesteśmy tam, gdzie każdy pracownik white collar. Śledzimy na bieżąco najnowsze trendy na rynku pracy.

Banner zachęcający do adopcji psów ze Schroniska

Czytaj także

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze